Отлага се въвеждането на формулата за определяне на таксата смет според изхвърляните количества отпадъци. До края на 2020 г. общините ще могат да анализират кой от предложените им от финансовото министерство варианти за изчисление на размера на този вид местен данък да прилагат. Освен това се въвежда петгодишен гратисен период, в който местните власти няма да могат да вдигат такса смет с повече от 20 процента годишно. Това предвижда поредният законопроект на Министерството на финансите за местните данъци и такси, публикуван за обществено обсъждане в петък.
В момента общините масово определят плащането на базата на данъчната оценка на имота, като от години бизнесът настоява това да става на основата на реално генерирания отпадък. Нито двете правителства на ГЕРБ, нито кабинетът "Орешарски“ обаче се осмелиха да въведат новата формула на принципа "замърсителят плаща", изисквана и от еврорегламентите. Притеснението е, че новата формула драматично ще завиши сметките на гражданите за сметка на бизнеса, който в момента поема основната тежест на плащанията за събирането, извозването и депонирането на сметта. Смята се, че в момента бизнесът генерира около 30% от отпадъка, но превежда 70% от постъпленията от таксата.
За да бъдат по-прозрачни разходите на общините за сметосъбирането и обработката на отпадъците, местната власт ще трябва да публикува всяка година до 15 февруари данни за одобрената план-сметка за управлението на отпадъците, разходите и отчетените количества събрани и третирани битови отпадъци за предходната година. Националното сдружение на общините пък ежегодно ще обявява обобщена информация, свързана с таксата по общини и на национално ниво./Mediapool