На 22 и 23 февруари в Баку ще се проведе среща на Консултативния съвет на Южния газов коридор. На нея България ще бъде представена от министъра на енергетиката Николай Павлов. Този проект има важно значение за доставките на азербайджанско „синьо гориво“ за нашата страна. Възможно ли е газът от Каспийско море да дойде у нас преди 2020 г.? “Най-реалистично би било първите обеми азербайджански природен газ да се получат у нас през 2020 г, след влизането в експлоатация на интерконектора с Гърция – IGB. Както е известно, „Булгаргаз“ ЕАД има подписан дългосрочен договор със SOCAR за доставка на 1 млрд. куб. м/год. от находището Шах Дениз 2.
На практика азербайджанският газ ще покрива около ¼ от потреблението на България след 2020 г., което представлява сериозен дял и реална диверсификация на източника и маршрута на газовите доставки за страната ни”, заявяват от българското министерство на енергетиката в отговор на въпрос на БГНЕС кога най-рано може да се очаква азербайджанския газ у нас. България не може да достави по-рано синьо гориво от каспийската държава, както обещаваха редица политици, по обективни причини.
На първо място, това не може да се осъществи по-рано, защото нито един от интерконекторите - с Гърция или с Турция – не е пуснат в експлоатация. Същото се отнася и до газопровода TANAP, чиито мажоритарен собственик е SOCAR и който също не е завършен. „В момента трудно би се постигнала конкурентна цена на природния газ от ранни доставки от SOCAR. Причината за това е изключително сложната и скъпа логистика и все още неизградения газопровод TANAP в Турция и интерконектора ни с Гърция – IGB“, заявяват от МЕ и добавят: „Независимо от това „Булгаргаз“ ЕАД продължава да следи пазарната ситуация и, след пуска на TANAP и на IGB, би могъл да обсъди със SOCAR осъществяването на определени обеми от по-ранни доставки, извън обемите по договора с Шах Дениз“.
Ключов проект за доставката на азербайджанския природен газ до нашата страна е интерконекторът IGB. Проектът има основна роля за развитие на Южния газов коридор. Той е признат за проект от общ интерес за Европейския съюз и е включен сред приоритетните проекти в Групата на високо равнище в рамките на инициативата за газова свързаност на Централна и Югоизточна Европа. На 30 ноември 2016 г. приключи втората обвързваща фаза на пазарния тест за разпределение на капацитета на газопровода IGB.
От министерството на енергетиката са удовлетворени от резултатите на пазарния тест, тъй като показва повишена ангажираност на пазарните участници. “В рамките на теста бяха получени пет обвързващи заявки за дългосрочен капацитет в общ размер 1.57 млрд. куб.м. годишно, което надхвърля половината от планирания капацитет на газопровода”, уточняват от МЕ. В съответствие със своите задължения, дружеството ICGB ще продължи да създава условия за достъп на търговците до капацитета на газопровода, както и равно и недискриминационно третиране на всички настоящи и бъдещи партньори. “IGB има висока степен на проектна готовност. Тръбата трябва да бъде въведена в експлоатация в края на 2019 г.”, подчертават от МЕ.