Търсене на
контакти на фирми
 

Ипотечното кредитиране раздвижи жилищния пазар през 2016 г.

Ипотечното кредитиране раздвижи жилищния пазар през 2016 г.

Банките са били ключов участник на имотния пазар през изминалата година и един от основните катализатори на раздвижването му. Над половината от жилищни сделки, сключени в София, са били с ипотечен кредит през 2016 г. Делът на покупките с външно финансиране продължава да расте. Това показва годишният анализ на компанията за недвижими имоти "Адрес".

За две години ипотеките са нараснали с 10% и са достигнали 55% от пазара на жилища в столицата, сочат данните на "Адрес".

Въпреки активния пазар на жилища в София през изминалата година, броят на сключените сделки е далеч от пиковите си показатели през 2007 г. В другите големи градове обаче обемът сделки, днес и във времето непосредствено преди кризата, е относително идентичен. Това показва, че столицата има потенциал за значително допълнително активизиране в дългосрочен план, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на "Адрес".

Според него през тази година са налице всички предпоставки за покачване на броя сделки – плавно растящи доходи, ниски лихви по депозитите и кредитите, стабилни цени на имотите, улеснено кредитиране.

Освен ръст на сделките, "сговоричивостта" на банките носи и друга позитивна страна –разширяване на кръга купувачи. "На практика имот днес може да си купи всеки, който има стабилни, макар и средни доходи", смята Павлов.

Едноцифрен ръст на цените на жилищата през 2016 г.

Цените на жилищата в София през миналата година са се увеличили със 7-10%, като по-голямата част от покачването е регистрирано през първата половина на 2016 г. Във втората половина от годината и особено в последното тримесечие ръстът стана чувствително по-слаб.

Средната цена на квадратен метър жилищна площ е достигнал 837 евро/кв.м в София в края на 2016 г. , във Варна – 747 евро/кв.м, Пловдив – 590 евро/кв.м, сочат данните на "Адрес"

Същата тенденция е валидна и за останалите големи градове в страната, но повишението на нивата там варираше между 4% и 7%. През 2017 г. се очаква ценовите нива да се запазят.

Увеличава се дела на българите, купуващи по-скъпи жилища. Сделките с имоти над 100 000 евро са нараснали със 7%, показва докладът на "Адрес". Покачва се и процентът на купените апартаменти между 70 000 и 100 000 евро – от 19% на 27% през 2016 г. За сметка на това намаляват жилищата, продадени на цена между 30 000 и 50 000 евро. През миналата година те са 23% от всички продадени при 32% година по-рано.

Предпочитаните квартали в София

Обособяването на бизнес зони, планирането и изграждането на метрото оказват влияние върху предпочитанията на купувачите при избора им на квартал в София, показват данните на "Адрес".

Квартал "Лозенец" отново "се завърна" като един от желаните райони за покупка на жилищен имот. На общия фон изпъкна и зоната около кръстовището на бул. "Черни връх" и ул. "Сребърна".

Централната градска част, както и кварталите "Изток" и "Изгрев" вече няколко години също поддържат интереса на клиентите сериозен.

Във фокуса на желаещите да се сдобият с дом традиционно са и т.нар. спални "Младост" и "Люлин", както и по-отдалечените жилищни комплекси като "Овча купел". Интересът на купувачите към кв."Овча купел" се засили след старта на третия лъч на метрото, посочи Павлова.

Ръст на строителството във високия ценови сегмент – над 1200 евро/кв.м

Една от причините за по-значителен ръст в цените в някои софийски райони се корени в появата на сериозни обеми ново строителство, показват данните на "Адрес". Много инвеститори през 2016 г. заложиха на обекти във високия ценови сегмент – над 1200 евро/ кв.м.

"Много е вероятно съвсем скоро да усетим сериозен дефицит на достъпно ново строителство, предназначено за хора с ниски и средни доходи. Водени от раздвижването и оптимизма на пазара, инвеститорите се концентрират основно върху по-платежоспособните клиенти. На практика в днешните условия имот би искал да купи почти всеки и появата на по-бюджетни решения не би била излишък – те ще открият много бърза реализация", коментира Георги Павлов.

На годишна база броят на продавачите на готови жилища е намалял с една четвърт, сочат още данните на "Адрес". "Причината за повечето от тях е, че очакват допълнителен ръст в цените. В същото време, отмина периодът на продажби поради спешна нужда от средства, доходите на тези продавачи са стабилни и те не бързат в изчакване да сключат по-изгодна сделка", коментира Доника Грегорова, мениджър обслужване на клиенти в "Адрес". Според нея обаче в близко бъдеще не се очаква ново поскъпване на жилищата, а много купувачи се надяват на спад в скоро време.

Повишаването на обемите ново строителство частично ще забави продажбите, прогнозират брокерите. По-голямата част от качествените проекти на надежни инвеститори се реализират напълно още на груб строеж (Акт 14). Насищането на пазара, което вече започна, ще бъде причина все по-често да виждаме непродадени имоти, макар с разрешение за ползване.

"Активността на пазара е безспорна, но това не бива да заслепява продавачите – те трябва винаги да бъдат в крак с доста динамичните пазарни тенденции и да са наясно, че разпродаването "като топъл хляб" няма да бъде константна величина", съветва Георги Павлов. Удължаването на периода на продажба за готово строителство вече е видима тенденция и в данните за 2016 г.

Поради стабилния интерес и спирането на ценовия ръст, за нов балон на пазара на имоти не може да се говори, смята Павлова. Според него дори и по-бавно сделките ще увеличат броя си през тази година.

Наблюдава се промяна в сезонността на сделките. "Преди пикът на покупките традиционно беше в по-топлите месеци от годината, докато през 2016 г. най-сериозна беше активността през февруари, март и ноември, а именно август беше по-слаб. Предстои да видим дали тази тенденция ще се повтори и през 2017 г., за да анализираме причините", казва Григорова./Mediapool

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави