Николай Дунев изброява партньорите, помогнали за осъществяването на проекта: „Спечелихме финансиране за изработването на картата от седмото издание на програмата Vivacom Регионален грант, а Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ ни предостави допълнителни материали. Наши партньори са и училищата в цялата страна, в които представяме нашите карти.“
Прекият контакт и взаимодействието с ползвателите на картите са много важни за организацията, затова нейни представители редовно организират срещи с ученици и учители. „Тези срещи са много полезни – чрез тях виждаме точно какво е нужно на потребителите и се стараем да внедрим техните желания в това което правим. Често отиваме на срещи с директори и учители, събираме два-три класа и им представяме възможно най-много различни карти, за да получим разнообразни мнения.“ От фондацията споделят, че повечето от учениците, с които се срещат, предлагат интересни решения, някои от които са напълно постижими.
„Често с картографа на организацията сме обсъждали въпроса коя е нашата любима карта“, разказва Николай. „Любима ни беше първата, защото ни беше много трудна, цяла година я правихме, любими са и картите, които са по-сложни и обхващат по-дълги периоди от време. Когато завършиш някоя трудна карта и си доволен от резултата, тя няма как да не ти стане любима“, допълва с усмивка той. Харесва най-много периода XIX-XX век, защото за него има изобилие от картографски ресурси.
Николай Дунев сподели бъдещите планове на организацията: „В момента работим по картата на Европа от 1900 г. до 2020 г.. Завършили сме териториалните промени, но остава да добавим градовете, имената на държавите и др. Има още доста работа, за да стане много добра. Подготвяме и карта на териториалните промени на САЩ от отцепването на 13-те английски колонии и придобиването на независимостта до ден днешен.“
„Активна историческа карта“ планира също изработване на поредица от карти за Древен Египет и за траките. „Все пак да не забравяме, че траките са населявали българските земи и представляват важна част от античната история на нашия регион. Сред останалите проекти бих откроил и бъдещата карта, посветена на Сръбско-българската война, понеже този конфликт има много голямо значение за нашата история. Догодина се захващаме и с Първата българска държава – това ще е много трудна карта, защото ще трябва да обхванем над три века“, допълва Николай и казва, че засега „най-дългата“ готова карта обхваща период от 209 години и е посветена на Второто българско царство. По-далечните планове на организацията включват пресъздаване на събитията от Първата световна война на балканския театър на военните действия. „Мечтата ни е да обхванем цялата история на света“.
Николай Дунев завършва разказа си с призив: „Следете сайта и Facebook страницата ни, ползвайте картите и не се притеснявайте да давате коментари, защото критиката, било то градивна или порицаваща, е ключова за развитието ни“.
ххх
Проектът “Цифрова динамична карта на тема Българското възраждане – духовно и стопанско” е един от 12-те победители в седмото издание на Vivacom Регионален грант, в рамките на което телекомът финансира избраните проекти с общо 60 000 лв. Очаквайте на 28 ноември 2022 г. началото на осмото поредно издание на програмата. С инициатива Vivacom подпомага развитието на регионите в България и насърчава участието на местните общности, като предоставя безвъзмездно финансиране на граждански организации, за да осъществят вдъхновяващи проекти в сферата на образованието и опазването на околната среда. Инициативата се провежда в партньорство с Български център за нестопанско право. НПО Порталът е медиен партньор. /ngobg.info