Домакинство на Световната среща за климата на ООН през 2024 г. ще е изключителна възможност за България. Дългосрочните икономически, политически и социални ползи ще са огромни. Това коментира пред 3eNews Юлиан Попов, политически съветник за Централна и Източна Европа на Европейската климатична фондация и бивш министър на околната среда и водите. Така той коментира представянето на кандидатурата на България за домакин за Световната среща за климата през 2024 г. от президента Румен Радев на настоящата среща за климата в Египет- COP27.
Българският държавен глава съобщи, че в рамките на Конференцията за изменението на климата в Египет ще представи кандидатурата на България за домакинство на международния форум през 2024 г. - COP29. Румен Радев призова за сериозни амбиции предвид възможностите на страната ни. България вече активно работи за одобрение на кандидатурата за домакинство. "Наред със стабилното геополитическо позициониране на страната, това ще има огромен принос към икономиката и към нашата социална система", заяви Румен Радев.
Дългосрочните икономически, политически и социални ползи ще са огромни. Предстои да се мине през формална процедура, да се получи съгласието на източноевропейската група в ООН, каза още Попов. След това се очакват множество преговори и логистична организация. Надявам се идеята да получи широка подкрепа в България, допълни още той пред 3eNews.
България най-сетне трябва да приеме Национална енергийна стратегия с фокус върху усилията за използване в максимална степен на богатите ни природни ресурси и включването им в зелен цикъл за производство и съхранение на енергия, каза вчера президентът Румен Радев пред журналисти в Египет, където държавният глава ръководи българската делегация за участие в 27-ата Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP27), съобщиха от президентската институция.
"България има чудесни условия за производството на енергия от слънце, от вятър в акваторията на Черно море, както и традиции в ядрена енергетика, която трябва допълнително да се развива", заяви Румен Радев. Той подчерта, че страната ни следва да се възползва максимално и от системата си от хидротехнически съоръжения, която е най-развитата в Европа, за да произвежда и съхранява енергия от помпено-акумулиращи водноелектрически централи./dir.bg