Може би още в началото на април в България ще пристигнат двата реактора, произведени в Русия за АЕЦ "Белене", чийто строеж обаче беше спрян през март 2012 г. с решения на правителството и парламента. На 15 януари ще бъде направена последната сглобка и на вътрешно-корпусните устройства на втория реактор. В средата на 2016 г. той бе 92 процента построен, но българската страна поръча завършването му и според обясненията на енергийното министерство "Националната електрическа компания" (НЕК) няма да плаща нищо.
През август пък се очакват и турбините за двата планирани блока. Оборудването ще бъде консервирано и съхранявано на площадката на АЕЦ "Белене", докато се анализират нуждите от нова ядрена мощност у нас и се проведе евентуална процедура за приватизация, което обаче ще е в прерогативите на следващите управляващи. В краен случай съоръженията ще стоят на площадката край Белене до намирането на други купувачи или вземане на други решения за злополучния ядрен проект.
След извършването на плащането на 1.17 млрд. лв. от НЕК на руската "Атомстройекспорт" (АСЕ), присъдено по арбитражния спор за поръчаното и неплатено ядрено оборудване, експерти на НЕК и АЕЦ "Козлодуй" са направили три инспекции в различни заводи, където то се намира, и съвсем скоро - може би в началото на април - двата реактора ще са налични в България, каза енергийният министър Теменужка Петкова пред бТВ в четвъртък.
Финални сглобки до дни
Депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, който участва в тези проверки на оборудването, каза пред Mediapool, че за 15 януари е предвидено извършването на финална студена сглобка на втория реактор, след което отново ще има българска инспекция в Русия и реакторите може да бъдат подготвени за пристигане у нас.
Ядреният експерт Иван Хиновски уточни, че най-вероятно става въпрос за механичното сглобяване на вътрешно-корпусните устройства, тъй като корпусите са отделни съоръжения и оборудването ще дойде на части, а монтажът е продължителен и сложен процес, който би започнал само при решение за възобновяване на строежа на АЕЦ "Белене".
Николов обаче изрази притеснение, че смяната на изпълнителната власт в страната след подадената от правителството на ГЕРБ оставка и очакваното служебно правителство, евентуални смени в ръководствата на НЕК и собственика й – "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), може да забавят процедурите.
От думите на Петкова обаче излиза, че процесът по транспортирането на двата реактори е необратим. Пред Mediapool от пресцентъра на енергийното ведомство допълниха, че през август се очаква да пристигнат и генераторите за реакторите.
Разнопосочна информация за транспортните разходи
Цялото оборудване ще бъде транспортирано до България от "Атомстройекспорт", като за доставката НЕК няма да плаща нищо, тъй като това било уредено в споразумението, сключено през 2006 г. между двете компании за изграждането на ядрената централа, обясниха от Министерството на енергетиката. В арбитражното решение също било установено, че доставката на реакторите в България трябва да е за сметка на АСЕ.
Според Валентин Николов обаче българската компания трябва да си плати транспорта. "Два са вариантите за доставянето на двата реактора. АСЕ да поеме транспорта и след това да дадат гаранции, че оборудването е годно за употреба, или НЕК да наеме фирма и да застрахова реакторите", коментира депутатът от ГЕРБ и бивш шеф на АЕЦ "Козлодуй" по време на първото правителство на ГЕРБ.
Той обясни, че при всички положения АСЕ ще извърши доставката, тъй като при транспортирането може да възникнат аварии при товарене и разтоварване и затова е важно НЕК да има гаранции за годността на оборудването, независимо дали то ще се инсталира на площадката в Белене, или ще се продава на трети лица. Каква ще е цената на доставката ще зависи от проведените търгове от АСЕ за транспортирането на реакторите, но според Николов тя ще трябва да се плати от НЕК./Mediapool