Вече 11 години поред ние от Български център за нестопанско право усилено работим по програмата „Предприемачество за НПО”. Чрез нея насърчаваме и подкрепяме гражданските организации в България да развиват своята стопанска дейност - бизнес идеи, които едновременно адресират значими социални проблеми и помагат на организациите да бъдат по-устойчиви и финансово независими.
През изминалите 11 години средата за социално предприемачество в България се промени. В този контекст, в периода март– юли 2022 г., направихме проучване сред общността от организации в Програмата, като целта ни беше да разберем:
Резултатите обобщихме в доклада „Предприемачество за НПО: стартиране и развитие на бизнес с кауза“, с който можете да се запознаете ТУК.
Концепцията за бизнес с кауза вече е по-популярна, за което значимо допринесоха и усилията на гражданския сектор. През 2019 г. влезе в сила Законът за предприятията на социалната и солидарна икономика. Той създава и първата законодателна рамка, чрез която държавата да дефинира социалното предприемачество и да подкрепи развитието на среда, в която повече социални предприемачи успешно реализират своите идеи. Пандемията от COVID-19 и последствията от нея рефлектираха негативно върху развитието на много от социалните предприятия. За микропредприятията криза с подобен мащаб е огромно предизвикателство пред съществуването и развитието им. Все пак много от тях откриха нови възможности за реализация на нови идеи, продукти и услуги.
Преди повече от 10 години, в началото на Програмата, чувахме реплики като: „Това не е за нас” и „Ние, ако можехме да бъдем предприемачи, нямаше да работим в граждански организации и да се посвещаваме на каузи“. Отне много енергия да убеждаваме, че това е само един друг начин, по който да постигаме мисиите си чрез реални резултати – по-близки и видими на ежедневно ниво за хората, а така и да привличаме съмишленици и да разказваме своите истории.
Днес чуваме реплики като: „Никога не съм си представяла, че ще стигнем толкова далеч, че ще бъдем толкова успешни и че така ще сме много по-помагащи на хората, заради които съществуваме” и „Трудно е много, но е и много вълнуващо, защото малко по малко виждаш, че ставаш зависим само от себе си, нещата са в твоя контрол и това е свобода. Свобода да правиш избор и да знаеш, че ти си двигателят на промяната и я постигаш – малко по малко, сега на момента“.
Сред основните предизвикателства, които дефинираха участниците в проучването, попадат:
Проучването показва, че Програмата отговаря на много от нуждите на неправителствените организации, свързани със създаването и развитието на социално предприятие в подкрепа на тяхната мисия. Най-важните потребности, адресирани чрез програмата според участниците са:
Организациите подчертават три ключови елемента от програмата, които имат най-значим ефект върху развитието на бизнес идеите им:
Докладът посочва и няколко препоръки, които ще бъдат в основата на следващите стъпки и инициативи на БЦНП в сферата:
Повече информация можете да намерите в пълния текст на доклада ТУК.
ngobg.info