Честваме 137 години от Съединението на България. На този ден се извършва обединение на Княжество България и Източна Румелия.
Предисторията на това събитие започва от 1878 г., когато Берлинският договор разпокъсва българските земии създава препятствия пред тяхното икономическо и политическо развитие. Затова борбата за тяхното пълно национално освобождение и обединение започва скоро след освободителната за България Руско-турска война.
Съединението е акт, дал на страната ни правото да върне в границите си земи, които исторически ѝ принадлежат. През 1885 г. в Пловдив, след военен преврат се създава временно правителство, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.
На 6 септември (18 септември по нов стил) 1885 г. автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя в чиито граници е според решенията на Великите сили на Берлинския конгрес. До Съединението се стига след народни бунтове в Панагюрище, Чирпан, Пазарджик, Голямо Конаре и други български селища, координирани от Българския таен централен революционен комитет. В резултат на военен преврат, оглавен от майор Данаил Николаев, османският губернатор в Пловдив Гаврил Кръстевич е свален от власт и заменен от администрация, назначена от българския княз Александър I.
Съединението получава дипломатическо и международно признание през 1886 г.
Обединяването на Северна и Южна България има решаващо значение за по-нататъшното развитие на страната. България се превръща в сериозен фактор на Балканите.
Благодарение на самоотвержената и героична борба на българския народ е премахната една от най-тежките неправди на Берлинския конгрес и се разчиства пътят за независимото държавно съществуване на страната.
Честит празник, сънародници, днес повече от всякога имаме нужда да не забравяме, че Съединението прави силата!
agrozona.bg