България подаде днес в Европейската комисия първото искане за плащане по Плана за възстановяване и устойчивост, по който чакаме над 1,3 млрд. евро, които да направят нашата икономика по-силна. Това каза пред журналисти в Министерски съвет вицепремиерът Атанас Пеканов.
Министерството на финансите в свое съобщение отбеляза, че искането е изпратено в срок, а точната сума по него е 1 368 912 911 евро.
Това е ключова стъпка, но само една от многото. Ние трябва да гарантираме, че всички реформи и инвестиции ще се случват в идните години и да защитим поетите ангажименти пред ЕС, каза Пеканов. Когато правителството на Гълъб Донев влезе в длъжност в началото на август, имаше един отворен казус, с проект на МВР (за системата за радоивръзка "Тетра"). Уверени сме, че намерихме най-бързото и чисто решение за проблема и съм благодарен на колегите от МВР, че работя усилено по казуса.
Преди дни Пеканов каза пред БНР, че единствено проектът, свързан с МВР, ни спъва да изпратим т. нар. фактура.
Какво включва първото искане
Министерството на финансите съобщи, че искането за плащане включва 22 етапа и цели, свързани с изпълнението на 18 реформи и инвестиции от Плана, като само за един етап се докладва частично изпълнение, който се очаква също да бъде изпълнен в рамките на сроковете за преглед и одобрение от ЕК, съгласно член 24 от Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизма за възстановяване и устойчивост.
"Това е важна крачка за изпълнението на Плана. Надявам се общите усилия на българските институции да доведат до успешната му реализация, за да може тези средства да подпомогнат икономиката ни и цялото общество да види резултатите от тях", коментира министърът на финансите Росица Велкова, цитирана в съобщението.
Какво следва
Фокусирали сме се и върху нещата, които трябва да се свършат до второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост, каза днес Атанас Пеканов.
Във връзка именно с втория транш по Плана вицепремиерът заяви пред БНР по-рано, че срокът да се изготви нужното законодателство е до декември. "Това е спешно, парламентът ще има два месеца, в които трябва да приеме тези закони. България е поела ангажименти. Трябва да спрем да отлагаме пред Европа. В момента има приета само 1 от 22 (мерки - бел. ред.), има входирани четири, по другите се работи."/dir.bg