С близо 40 процента е намалял износът на електроенергия от България през 2016 г. в сравнение с предходната година, сочат оперативните данни на "Електроенергийния системен оператор". Според тях е намаляло и производството на ток като цяло, съществен спад при водните електроцентрали, но значителен ръст при мощностите на биомаса.
Статистиката сочи, че през миналата година са произведени малко над 45 млн. мегаватачаса, докато година по-рано продукцията е била над 49 млн. МВтч и това е спад от 8.27 процента. При базовите централи производството е намаляло с 6.13% от 39.9 млн. МВтч на 37.4 млн. МВтч през 2016 г.
Износът на ток се е сринал с 39.1 на сто и е възлизал на 6.4 млн. МВтч, докато през 2015 година е бил за 10.5 млн. МВтч. и бе отчетен ръст от около 10 процента. Тенденцията за рязко намаление на износа на електроенергия започна още в първите месеци на 2016 г. За първото тримесечие бе отчетен спад на експортираните количества с 53 на сто и намаление на цените на електроенергията зад граница с около 15-20 на сто. Една от причините за този спад са големите количества евтина енергия, търгувана от Норвегия и Швеция. Другата – сериозният спад в цената на природния газ, което накара много страни като Италия да пуснат в действие газовите си централи. Това допълнително наводнява пазара с евтина енергия, а поради девалвация на турската лира намалява и износът към южната ни съседка Турция - една от основните дестинации за българската електроенергия, отчетоха тогава от ЕСО.
При потреблението в страната през 2016 г. обаче се констатира лек ръст от 0.16 процента.
Преносният оператор отчита спад на произведената енергия от възобновяемите енергийни източници с 2.73 на сто, но при поетото от разпределителните мрежи производство на зелен ток има ръст от 2.77 процента. По-съществено е намалението при вятърните централи, присъединени към преносната мрежа – 5.7 на сто, докато при слънчевите има лек ръст от 0.15 процента.
Спад от 26 на сто има и при производството на ток от хидроцентралите. Истински бум на производството обаче има при тока от биомаса, отдаден в резапределителните мрежи – 49.83 на сто спрямо 2015 г. Ръстът при преносната мрежа на тока от биомаса е близо 11 процента./Mediapool