Потребителите могат да подават сигнали през нова платформа за съмнения и нередности при хранителни продукти, съобщиха днес от сдружението „За достъпна и качествена храна“. При подаването на сигнал всеки човек ще има възможност освен кратка информация на проблема ще може да качи и снимка на продукта, обясни председателят на сдружението д-р Андрей Вълчев.
Той допълни, че сдружението се ангажира да бъде добър медиатор между всички институции, ангажирани с гаранцията за достъпна, качествена и произведена от български производители храна. В продължение на една година, в която сдружението бе трансформирано от фондация, са реализирани почти 50 интервюта, като освен възможност за разговори с производители и потребители, има и нова – за диалог с представители на браншовите организации.
„От първия път, когато депозирахме първия си сигнал, до момента няма изчерпателен, ясен и категоричен отговор защо във веригите продължават да се продават некачествени, основно млечни продукти“, допълни Вълчев. По думите му във време на икономическа несигурност, когато потребителят дава своите левове за стока, нейното качество би трябвало да е гарантирано.
Пазарът ни е отворен, европейски, и не прогнозирам, че ще има продоволствена криза, обяви председателят та Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков. Некачествената храна, липсата на адекватен контрол и невъзможността реално да се осъществява контролирана търговия водят до три основни неща – липсата на здравен контрол, загуба на български фиск и унищожаване на производителите на плодове и зеленчуци в България, коментира още Тодор Джиков.
Според Цветан Цеков, един от водещите биопроизводители у нас, за да се гарантира качествена храна на българите, трябва да се подеме законодателна инициатива за криминализиране на неспазването на допустимите норми на торене.
По мнението на Димитър Димитров би трябвало да се работи в насока на подобряване на контролните системи да достигнат по-високо ниво./agrozona.bg