Търсене на
контакти на фирми
 

Министерството на финансите: Приключваме годината с излишък, а не с планирания дефицит

Министерството на финансите: Приключваме годината с излишък, а не с планирания дефицит
Амбициозно фискално представяне излъчва силен сигнал за водената последователна и балансирана фискална политика

Министерството на финансите очаква 2016 г. да завърши с положително бюджетно салдо вместо планирания дефицит от 2% от БВП. "Това амбициозно фискално представяне излъчва силен сигнал за водената последователна и балансирана фискална политика, насочена към осигуряване на устойчива фискална позиция в средносрочен хоризонт", се казва в отчета на ведомството за годината.

Като причина за този резултат се изтъкват по-високите приходи, включително от еврофондовете, и по-ниското усвояване на капиталовите разходи.

Фискалният резерв към края на ноември е в размер на 14.3 млрд. лв. Наличният безпрецедентен по размер ресурс в обхвата на фискалния резерв гарантира буфер в случай на непредвидени шокове, което минимизира рисковете за негативно развитие на показателите по държавния дълг в средносрочен хоризонт, коментират от ведомството на Владислав Горанов.

В отчета се изтъква, че в края на 2016 г. държавният дълг достига 29.4% от БВП, но страната остава трета най-добра по този показател в ЕС след Естония (9.7%) и Люксембург (22%) и доста под Маастрихтското ограничение от 60%, както и под средните нива за страните в ЕС-28 и еврозоната, които съответно са 84.3% и 91.2%.

Управлението на държавния дълг през 2016 г. е осъществено в съответствие с предвидените дългови ограничения в законодателството, отчита ведомството. Поетият нов държавен дълг за 2016 г. е 4.4 млрд. лв., при предвиден в закона максимален размер на новия държавен дълг до 5.3 млрд. лв. В края на 2016 г. се очаква номиналният размер на държавния дълг да възлезе на 25.8 млрд. лв., при предвиден в закона максимален размер на дълга в края на годината до 26.6 млрд. лв.

В резултат на провежданата последователна и предвидима икономическа политика икономическият растеж в страната се ускори през последните две години като за деветмесечието на 2016 г. темпът на растеж поставя икономиката на челни позиции в ЕС, гласи отчетът.

Ако сегашната икономическа политика продължи, МВФ и Европейската комисия прогнозират, че средният темп на растеж до 2019 г. значително по-висок, отколкото през последните пет години. Това ще позволи по-бърза конвергенция на доходите към средноевропейските, прогнозира министерството./Faktor

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави