Законодателно предложение относно Осигуряването на хранителната независимост на ЕС във връзка с последствията от войната между Русия и Украйна ще направи Европейската комисия на 23-и март, съобщи Георги Събев, политически съветник в областта на селското стопанство, рибарството, храните и международната търговия в ЕК.
Засега се очаква то да съдържа предложение за активиране на чл. 219 от Регламент № 1308/2013 относно общата организация на пазарите на селскостопански продукти, лансиране на схема за частно складиране за свинско месо и най-вероятно в него ще бъде включено предложение и относно доставката на торове, както и на фуражи.
ЕК активира член 219 за последно през 2020 г. във връзка с избухването на глобалната пандемия. Тогава на държавите членки бяха дадени следните механизми:
-
Преразпределяне на предлагането, така че то да бъде адаптирано към промяната на потребителското търсене – прилагане на по-гъвкав финансов подход към секторните програми на Общността във връзка с изтеглянето на продукти от пазара (унищожаване, дестилиране, складиране или събиране на реколтата на зелено)
-
Частно складиране за сирена.
Член 219 беше активиран и при налагането на руското ембарго за внос на земеделски стоки през август 2014 година. Въведените мерки тогава включваха:
-
изтегляне от пазара;
-
бране на зелено и небране;
-
засилване на промоцията на продукти.
Очаква се във връзка с военната ситуация близо 4 милиона украинци да напуснат страната, като голяма част от тях ще се насочат към държави-членки на ЕС – като транзитни или като крайна дестинация. В допълнение се очаква да има и близо 7 милиона украински граждани, които ще бъдат вътрешно разселени. Част от хранително-вкусовата промишленост в страната продължава да оперира, но имайки предвид развитията, най-вероятно ще има големи последствия и за нея.
Тези два процеса – дали от временен или по-постоянен характер, ще създаде натиск върху производството и доставките на храни в ЕС вътрешно, а също така и в желанието да се помогне на тези в нужда, казва в поста си бившият зам.-министър на земеделието от служебния кабинет.
Чуват се мнения в посока на това да се преустанови производството на био-горива (горива, произведени например от царевица, картофи, коноп, соя), с цел да се гарантира наличността на достатъчно ресурси за човешка консумация и фуражи. Ситуацията е динамична, но ЕС е мотивиран да предостави помощ на нуждаещите се от засегнатите страни./agrozona.bg