Железопътната линия Костенец – Септември ще се модернизира с 350 млн. лв., от които 300 млн. лв. се осигуряват по новия механизъм "Свързана Европа" (МСЕ).
Договорът за финансирането е бил подписан в Брюксел от председателя на Управителния съвет на Национална компания "Железопътна инфраструктура" Христо Алексиев и директора на Изпълнителната агенция за иновации и мрежи към ЕК Дирк Бекер, съобщи Министерството на транспорта в четвъртък.
Проектът за рехабилитация на железопътната отсечка Костенец – Септември е от стратегическо значение не само за България, но и за по-добрата свързаност на всички държави от Югоизточна Европа, е заявил министърът на транспорта Ивайло Московски. Той посочи, че направлението е част от коридор, свързващ сръбската граница с пристанище Бургас, а също така и с гръцката и турската граници.
Общо 560 милиона лева за жп проекти е договорило българското правителство по механизма "Свързана Европа". С тези средства общата сума за железопътна инфраструктура от програма "Транспорт" и МСЕ до 2022 г. ще достигне 2 милиарда лева с националното съфинансиране.
С тези средства няма да можем да изградим всички направления от основната TEN-T мрежа и затова усилията ни са насочени към намиране и на други финансови инструменти за изграждане на стратегическата инфраструктура, е заявил Московски.
Страната ни вече има 6 одобрени транспортни проекта по механизма "Свързана Европа" за общо около 570 млн. лева. Преди дни беше подписан договорът по изпълнението на първия железопътен проект, финансиран от МСЕ.
Освен него се изпълнява и проект за подобряване на корабоплаването по река Дунав, който е съвместен с още пет дунавски държави и също се финансира от МСЕ.
Свободният ресурс по СМЕ за България, за който в момента се подготвят проектни предложения, е приблизително 210 млн. лева. Националната компания "Железопътна инфраструктура" планира да кандидатства с два проекта – развитие на жп възел Пловдив и модернизация на жп участък Волуяк – Драгоман. Общата им стойност е над разполагаемия ресурс, с цел да се гарантира пълно използване на наличните средства.
Агенция "Пътна инфраструктура" подготвя проект за магистралата Калотина – София, като до крайния срок през февруари 2017 г., проектите ще бъдат подадени за одобрение, каза Московски./Mediapool