ИДЕЯТА
Обучението има за цел да подчертае ролята на гражданските организации и младите хора при създаването и прилагането на социални иновации, които допринасят за преодоляване на значими обществени предизвикателства.
В ежедневието си, всеки ден виждаме много неща, които не харесваме, които ни дразнят и ни се иска да са различни, но не знаем как да ги променим. Затова имаме нужда от специфични знания и умения, които да ни направят активни участници в подобряване на средата и качеството ни на живот. Социалната промяна е възможна, именно когато е инициирана от ентусиазирани и подготвени хора, които знаят как да мобилизират наличните ресурси.
Участниците ще развият основни компетенции за личностно и професионално развитие, което ще увеличи шансовете им за реализация и трудова заетост.
Обучението е част от транснационален проект „Социални иноватори“ (www.social-innovators.eu), включващ организации от Словения, Хърватия, България и Норвегия и е финансиран от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия чрез ЕИП и Норвежкия фонд за младежка заетост.
ЗА КОГО Е ТОВА ОБУЧЕНИЕ
Обучението е предназначено за настоящи студенти и наскоро дипломирали се младежи от хуманитарни специалности, които искат да развият ключови знания, умения и нагласи за създаване и прилагане на социални иновации, както и за личностно и професионално усъвършенстване. Предвиждаме включването на 150 младежи от различни населени места, специалности и учебни заведения.
СТРУКТУРА И ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ
Обучението се състои 60 академични часа (лекции и практически упражнения) и допълнителни часове за индивидуални и групови задачи. Програмата на обучението е гъвкава и предвижда както присъствени семинари, така и онлайн сесии. Последователността на обучителните дни зависи от възможностите на участниците и сформираните групи. Посочените академични часове могат да се съдържат в 6 обучителни дни – присъствени и дистанционни.
МЕТОДИ НА РАБОТА
Обучението ще се базира на учене чрез преживяване и опит и включва различни ролеви игри, казуси от реалния живот, дискусии и генериране на идеи. Специален акцент в програмата е методът „дизайн мислене“, който ще въвлече участниците в един интересен процес на творчество, предприемаческо мислене и прототипиране на различни решения. Методите на работа включват работа в малки групи, насърчаване на екипността, създаване на нови запознанства, намиране на съмишленици и развитие на социални умения.
УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ И РЕГИСТРАЦИЯ
Обучението е уникална възможност за придобиване на ключови знания умения и нагласи, от които всеки млад човек има нужда за своята личностна и професионална реализация. А от друга страна – участието в обучението ще срещне и сближи млади хора от различни места и с различни интереси. Темите ще бъдат представени от изключителни професионалисти в сферата на неформалното учене, коучинга и дизайн мисленето. Всеки от модулите на обучението е скъпо струващ продукт с безспорни ползи за участниците. Като пилотно издание на обучителната концепция, за участниците от първото издание не предвиждаме такса и ще предоставим обучението и сертифицирането безплатно.
За да се включите в обучението, трябва:
1. Да сте настоящ студент от хуманитарна специалност, или
2. Да сте семестриално завършили хуманитарна специалност, или
3. Да сте се дипломирали в хуманитарна специалност наскоро, или
4. Понастоящем да не учите и да не работите, като сте на възраст до 29 години;
5. Да попълните формата за регистрация: https://forms.gle/JMDEDnypxGBztYjt5
Откриващата среща е на 29.01.2022 г. онлайн в ZOOM. Повече подробности ТУК
Обучителната програма Social Innovations practitioner се реализира в рамките на проект Social Innovators, финансиран от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия чрез Фонда за младежка заетост на Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Норвежкия финансов механизъм./ngobg.info