Френското председателство ще следва основните политически линии, които президентът на страната Еманюел Макронизложи в речта си за суверенна, обединена и демократична Европа на 26 септември 2017 г. в Сорбоната. Френското председателство на Съвета на Европейския съюз ще продължи тази работа за по-приобщаваща, суверенна и демократична Европа, предаде dariknews.
Приоритетите на председателството отговарят на очакванията на гражданите, изразени в гражданските дебати през септември в 18 френски региона като част от Конференцията за бъдещето на Европа. След словенското председателство Франция ще започне нов цикъл и ще работи като трио с Чехия, която поема председателството на Съвета на ЕС през втората половина на 2022 г., и с Швеция, която ще бъде ротационен председател през първата половина на 2023 г.
Президентът Еманюел Макрон иска нов икономически модел на Европейския съюз, като силен акцент се поставя върху създаването на правилните работни места. Франция, както и Германия, иска Европа да бъде по-самостоятелна, да бъде единен и силен актьор на международната сцена.
На 9 декември президентът на Франция Еманюел Макрон представи приоритетите на страната за шестмесечното й председателство, чието мото е „Възстановяване, сила и принадлежност“. Той пое ангажимент по време на мандата Франция да работи за създаването на силен и „суверенен“ Европейски съюз.
Очаква се по време на френското председателство да бъдат договорени или приети различни европейски закони.
Споменавайки текущия контекст на здравна и климатична криза, в който ще се проведе 6-месечното председателство, Макрон припомни целите на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. и достигане на въглероден неутралитет до 2050 г. Той по-специално призова за „нов европейски модел на растеж“, който ще изпълни своите климатични амбиции.
За да постигне целите на ЕС в областта на климата, френското председателство ще се стреми по-специално да въведе огледални клаузи в споразуменията за свободна търговия и да действа срещу „ вносното обезлесяване“, като забрани вноса на чужди продукти, водещи до обезлесяване (напр. соя, месни продукти и др.).
Макар и без подробности, президентът също така потвърди волята на Франция да приеме мерки за постепенно премахване на пестицидите и да гарантира, че селското стопанство в ЕС ще остане сектор с високи постижения в целия свят.
Цифрови технологии: Приоритет ще бъде икономическото регулиране и отчетността на платформите, особено по отношение на речта на омразата, със законодателството относно цифровите услуги и пазари (DSA и DMA);
Екологичен преход: Установяване на ценообразуване на въглеродните емисии на границите на ЕС за вносни продукти. Това е въпрос на икономическа и екологична ефективност;
Социални въпроси: Приоритет ще бъде приемане на европейско законодателство относно минималните заплати.
По време на френското председателство на Съвета на Европейския съюз се планира провеждането на около 400 събития на територията на цяла Франция, както и в чужбина. Те включват конференции, художествени работилници, дебати, филми и колективни дейности, „за да може всеки от нас да донесе частица от Европа“.
В речта си Еманюел Макрон подчерта, че френското председателство ще бъде и време за поглед към бъдещето със стартирането на нови европейски проекти, насочени към младите хора, към защитата на демокрацията и ценностите, за „засилване на усещането за споделена европейска култура и история“./agrozona.bg