В края на тази година цените на зърното отново се повишиха рязко и преди Коледа прескочиха границата от 290 евро за тон. Само за 10 дни това е увеличение от 17 евро на тон и границата от 300 евро отново е наблизо.
Цените на пшеницата обаче могат да получат нов тласък, тъй като от Украйна идват съобщения, че износът на зърно може да бъде ограничен през следващите месеци – подобно на тези в Русия , съобщи агенция Ройтерс, цитирана от agrarheute. Въпреки това, все още има несигурност относно потенциалните ефекти на варианта Omicron върху пазарите.
Високите пазарни стойности на пшеницата в световен мащаб напоследък предизвикаха покачване на цените в търговските центрове на Черно море. Руската пшеница със съдържание на протеини от 12,5% последно е била търгувана на цена от 297 до 330 долара за тон при FOB сделки, съобщиха руски анализатори. Руската експортна такса наскоро се повиши до 94,90 долара за тон.
Новогодишните празници в Русия започват на 31 декември и продължават до 9 януари. Рисковете за реколтата през следващата година поради много студеното време в централните райони на Русия и Поволжието се считат за ниски поради добрата снежна покривка, съобщева пред Ройтерс представител на руската аналитическа фирма Sovecon.
Китай засилва продоволствената сигурност
Китай обяви преди началото на годината, че ще запази стабилни зърнените си площи и ще разшири производството на соя и други маслодайни култури през новата година, съобщиха държавни медии в кулоарите на срещата на китайското ръководство за селското стопанство. Основната цел е да се осигури снабдяването със зърно и ефективно снабдяване на населението с месо, риба и зеленчуци през 2022 г., съобщи агенция Синхуа.
Изричният акцент върху приоритетите на селскостопанската политика на страната идва на фона на продължаващите опасения за продоволствената сигурност в най-гъсто населената страна в света, тъй като пандемията COVID-19 продължава да нарушава веригите за доставка на храни и логистиката по света.
Въпреки това се вижда, че силното китайско търсене продължава да стимулира пристанищните дейности. Търговци съобщиха, че Пекин е изкупувал големи количества френска и украинска фуражна пшеница от началото на месеца. Като допълнителен подкрепящ фактор на пазара на пшеница, руското министерство на земеделието определи експортната квота на 8 милиона тона за втората половина на сезона.
Сериозен недостиг на вода в зърнопроизводителните райони
Загрижеността за новата реколта от пшеница нараства и в САЩ. Най-важните държави, произвеждащи зимна пшеница, страдат от сериозен недостиг на вода от няколко седмици и прогнозата за времето не е много успокояваща.
Доброто китайско търсене и значителният интерес към ЕС също повишават цените на ечемика отново. Наскоро Китай отново закупи по-големи количества от френски произход. Относително ограниченият внос на украинска царевица в Европа (поради търсенето от Китай) продължава да поддържа висок интереса на производителите на фураж от Общността към ечемика.
Пшеницата за март 2022 г. се търгуваше на европейския фючърсен пазар преди Коледа при 290,25 евро за тон, това е с 14 евро повече от седмица по-рано. Следващата дата от май 2022 г. беше котирана на 24 декември на 286,50 евро за тон, с 15 евро повече от седмица по-рано.
На пазара на едро в експортното пристанище Хамбург хлебната пшеница беше котирана на 23 декември на 299 евро за тон. Това е с 14 евро повече от предходната седмица и с 9 евро повече, отколкото на фючърсния пазар. За доставки през март в Хамбург бяха предложени 303 евро за тон.
Цените на фуражния ечемик в Хамбург на 23 декември бяха 263 евро за тон, което е с 12 евро повече от седмица по-рано. На най-важния френски пазар на едро и експортно пристанище Руан хлебната пшеница се котира в понеделник (23.12) на 283 евро за тон – увеличение от 11 евро в сравнение с предходната седмица./agrozona.bg