България ще получи 5.8 млн. евро за подпомагане в сектор "Мляко“ от Европейската комисия, съобщи европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоган на редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел.
Общо на страните членки Европейската комисия отпуска 500 млн. евро за справяне с кризата в сектор "Мляко”.
"150 млн. евро от помощта ще бъдат изплатени на фермерите, които заявят намаление на производството на сурово мляко, като отчетният период ще бъде последното тримесечие на 2016 г. спрямо предходното на 2015 г. Останалите средства от 350 млн. евро ще бъдат разпределени аналогично на пакета от есента на 2015 г., който бе предоставен от Комисията”, заяви министърът на земеделито и храните Десислава Танева пред журналисти в Брюксел. Тя припомни, че тогава страната ни получи от ЕК 6 млн. евро. Относно новата финансова подкрепа в размер на 5.8 млн. евро, Танева коментира, че това е 5 пъти по-висок дял отколкото е производството на сурово мляко у нас.
"България получава 1.6% от финансовия пакет, а произвеждаме 0.33 % от млякото в ЕС”, допълни министърът. Тя подчерта, че предстои да бъде решено разпределението на средства. "ЕК ще инициира законодателни изменения, които са планирани да приключат през септември месец. След това всяка страна-членка ще може да нотифицира националните схеми, по които ще бъдат разпределени средствата”, обясни агроминистърът. По думите й разпределението на помощта ще бъде обсъдено с представителите на земеделския бранш у нас.
"Финансовият инструмент ще подкрепи ликвидността на фермерите, но той трябва да доведе до структурни промени, така че да се възстанови балансът между производството и потреблението, а от тук и цената“, посочи министър Танева. Тя призова за единен подход и постигане на еднакви цели за Общността след прилагането на пакета.
Според нея трябва подходът да разграничава страни, които не допринасят за увеличението на производство на сурово мляко в ЕС и страни, които са причината за увеличаване на това производство.