Търсене на
контакти на фирми
 

Иран проявил интерес към беленските реактори

Иран проявил интерес към беленските реактори

Иран е проявил интерес към офертата на България да купи произведеното ядрено оборудване за спрения строеж на АЕЦ "Белене", за което "Националната електрическа компания" (НЕК) трябва да плати 550 млн. евро на руската "Атомстройекспорт" (АСЕ) по силата на арбитражно решение. Разговорите в тази посока ще продължат с представителите на Техеран, а с руснаците предстои да се обсъди предложението, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти във вторник.

Обсъждат се всякакви възможности, включително преговори и с други страни, като всяка следваща ще бъде информирана за другите държави, с които да водени същите разговори, допълни вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев. От думите му стана ясно още, че в преговорите с Иран за реакторите ще бъде включена и Русия още в следващия кръг на разговорите, които ще се състоят "където и когато е удобно".

Единственото невъзможно нещо е да си платим за оборудването и да го сложим в музея, каза още вицепремиерът.

По-рано през деня Петкова и Дончев имаха среща с вицепрезидента и ръководител на организацията за атомна енергия на Ислямска република Иран Али Акбар Салехи по време на посещението на водената от премиера Бойко Борисов правителствена делегация в Техеран.

 

"От тяхна страна е налице интерес, това означава, че от тук нататък разговорите ще продължат. Това, което ние трябва да направим, е да информираме нашите партньори от "Атомстройекспорт", тъй както ви е известно, една от опциите за решаване на този въпрос е, ние съвместно с "Атомстройекспорт" да търсим възможност за продажба на оборудването на трета страна", заяви при връщането в София Петкова.

Ден по-рано Борисов заяви след срещата си с иранския президент, че Хасан Рохани е дал "благословията си" за разговори по сделка за реакторите за АЕЦ "Белене", с което да успее да покрие част от вече направените разходи от над 2 млрд. лв. по ядрения проект, прекратен заради липсата на пари от българска страна.

Според изявленията на Борисов и Петкова от понеделник, до две седмици се очаква у нас да дойдат ирански експерти, за да продължат разговорите за продажбата на реакторите. В София вече Дончев уточни, че предстои още една среща с иранските партньори, заедно с производителя АСЕ, като не е уточнено все още времето и мястото й.

Версии и цени е рано да се обсъждат

Българският парламент ще бъде информиран за водените разговори с Иран, когато има повече конкретика, оперативни разговори и версии е рано да се обсъждат в Народното събрание, допълни Томислав Дончев. По думите му с Техеран ще се преговаря толкова, колкото е необходимо до постигането на добро решение.

Надеждите на България са да убеди руснаците да приемат вместо плащане на присъдената им сума изработеното от тях вече оборудване за АЕЦ "Белене", за да го инсталират по реализиран от тях ядрен проект в Иран.

Относно изчисленията на енергийни експерти, че от продажбата на реакторите ще изкараме по-малко, отколкото реално струват, Дончев коментира, че е нелепо сега да се обсъждат цени на продаваното от България ядрено оборудване.

В момента се разработват всички възможни сценарии за бъдещето на изработеното ядрено оборудване, за да се види кой от тях е най-изгоден за България, каза още Дончев.

"Единият е, изграждаме електроцентралата, вероятно на база инвеститор, различен от държавата, продаваме оборудването или не правим нищо с него и го слагаме в музея. Единствената версия, която е невъзможна, е третата", посочи той.

Рестартът – въпрос на финанси и икономически сметки

По думите му рестарт на "Белене" е въпрос на финансиране и икономически сметки, "Проекти на база политически и спонтанни емоции, особено в енергетиката, не правим", заяви Томислав Дончев. "Когато един проект се докаже като икономически ефективен, когато докаже възвращаемост, когато докаже икономическа логика, той може да бъде реализиран", допълни той.

Двамата с Петкова обсъдиха в Техеран обсъдиха още възможностите за задълбочаване на енергийното сътрудничество между България и Иран и предоставяне на нашия опит в ядрената енергетика и по-специално в съхранението на отработеното ядрено гориво. Двамата са поканили Салехи да посети България, където да бъдат обсъдени технически детайли във връзка с бъдещото сътрудничество между двете страни в сферата на ядрената енергетика.

Паралелно Борисов се срещнал с председателя на Ислямското консултативно събрание Али Лариджани, пред когото заявил, че след постигането на историческото споразумение по въпроса за иранската ядрена програма и последвалия засилен диалог между ЕС и Техеран, се създава благоприятен климат за рестартиране на българо-иранските икономически отношения.

Съществува положителна перспектива за развитието на контактите между двете държави предвид факта, че страната ни е била традиционен партньор на Иран в източноевропейския регион през 80-те години на XX век, смята Борисов. Той припомнил, че в определени години стокообменът е надхвърлял 500 млн. щ. д., докато сега той е около 150-160 млн. щ. д. годишно.

Надежди за връщане на стокообмена от 1980-те

"Нивата от 80-те години могат да бъдат постигнати отново. Вчерашните разговори, които имах и с д-р Рохани, и с д-р Джахангири бяха изключително полезни за нас, а надявам се – и за иранската страна. Включително с министрите обсъдихме конкретни проекти, които могат да бъдат основа за рестарта на икономическите ни отношения. Вярваме, че като член на ЕС страната ни представлява интерес за Иран с разположението си на пътя на транзита на ирански стоки за Европа и евентуално – на нови енергийни проекти“, посочи още премиерът Борисов.

Според Лариджани Иран гледа на България като на врата към Европейския съюз, за да развие икономическите си отношения с държавите от Европа. Той потвърдил желанието на страната си за задълбочаване на отношенията с България в сферата на икономиката, туризма, енергетиката и културата.

Отделно вицепремиерът Томислав Дончев договори с вицепрезидента по въпросите на науката и технологиите Сорена Саттари участието на представители на научните среди и високотехнологични компании от България и Иран в работна група за обмен на опит и развиване на икономическите отношения между двете държави.отбеляза,че в момента се разработват всички възможни версии на ниво "детайли", за да се осъществят предварителни разговори с всички възможни партньори.

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави