Търсене на
контакти на фирми
 

FoodObox – заедно срещу разхищението на храната

FoodObox – заедно срещу разхищението на храната

Те са усмихнати, образовани и креативни. Малък колектив от оптимистично настроени млади хора, твърдо вярващи, че можем да живеем в един свят без гладни хора и без разхищение на храната. Това са Джейн Димитрова, Велин Керков  и Николета Алексиева, създателите на мобилното приложение за „спасяване“ на храна FoodObox!

Повече от 920 милиона тона храна се изхвърлят всяка година по света. А това количеството храна е напълно достатъчно да нахрани всички гладни хора. Според доклад на ООН, цели 17 % от храната в магазините, домакинствата и ресторантите отива директно в кофата за боклук. Заради пандемията, процентът се е увеличил още повече, особено в домакинствата.

Самата идея за намаляване на разхищението на годна за консумация храна се прилага успешно от години в скандинавските страни, и се приема изключително позитивно от обществото в Западна Европа. Джейн натрупва опит в подобна компания в Италия, и след като се прибира в България, вижда пазарна ниша и решава да реализира успешния бизнес модел и тук.

Приложението FoodObox работи много просто. Потребителят го тегли и инсталира на мобилното си устройство, след което се регистрира за да види обектите около него. В зелено са оцветени всички обекти, които имат останала храна, а в червено са тези без излишък. В София има над 60 регистрирани обекта, а отскоро има и регистрирани нови обекти в Пловдив. Потребителите харесват приложението, защото освен, че помагат на природата, те получават качествена и вкусна храна с голяма отстъпка. За самите бизнеси, платформата им предоставя възможност да намалят разходите от вложените ресурси, да предотвратят генерирането на отпадък, да придобият нови клиенти, както и да се брандират като екологичен бизнес.

FoodObox включва различни обекти, например хранителни магазини, заведения, пекарни, ресторанти, сладкарници… Независимо от количеството на храната или продуктите, които им остават, те могат да го пакетират в „кутия изненада“, която да бъде купена чрез приложението.

Младите създатели на стартъпа са убедени, че в България има място и бъдеще за кръгова икономика, и активно продължават работата си за по-зелени бизнеси в България. За да научите повече за FoodObox и да подкрепите тяхната инициатива, може да ги последвате в социалните мрежи във Facebook, Instagram и LinkedIn.

https://www.facebook.com/Thefoodobox/

https://www.linkedin.com/company/foodoboxltd/

https://www.instagram.com/foodo.box/

agrozona.bg

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави