Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (ENVI) на Европейския парламент призова за задължителни цели за намаляване на емисиите на метан, с цел да се постигнат целите на ЕС по климата и да се подобри качеството на въздуха.
В края на миналия месец евродепутатите от тази комисия приеха доклад за Стратегията на ЕС за намаляване на емисиите на газ с 61 гласа „за“ срещу 10 прoтив и 7 въздържали се. Те поискаха нов закон, обхващащ всички сектори, за постигане на целите за 2030 г., в съответствие с Парижкото споразумение за климата. Призоваха за обвързващо глобално споразумение за метан на срещата на Конференцията на страните (COP) 26 в Глазгоу (31 октомври-12 ноември). Поискаха задължително наблюдение, докладване и проверка на всички сектори, отделящи метан, както и задължителни програми за откриване и отстраняване на течове, обхващащи цялата верига на доставки в енергийния и нефтохимическия сектор.
Евродепутатите от ENVI отбелязват, че макар емисиите на метан от селското стопанство в ЕС да са намалени с 22% между 1990 и 2018 г., секторът все още има най-голям дял от антропогенните емисии на метан. Евродепутатите поискаха държавите членки и Комисията да въведат ефективни и устойчиви мерки за справяне с тези емисии, но в същото време да гарантират, че производството на храни не се премества извън ЕС.
Очаква се докладът да бъде представен по време на II-та пленарната сесия през октомври в Страсбург (18-21 октомври).
Има опасност за продоволствена криза на Стария континент
Междувременно най-голямата лобистка група в ЕС „Копа Коджека“ обвини Комисията по околна среда на Еврапейския парламент, че предлага „нова обвързваща цел, която ще утежни животновъдния сектор“, с плановете си за емисиите на метан. „Съжаляваме, че отново дебатът се фокусира върху„ обвързващите цели и мерки “като единственото решение“, се казва в изявлението на фермерската организация. „Последните проучвания на стратегията „От фермата до трапезата“ ясно показаха, че целите нито предвиждат необходимите средства или инструменти, нито предлагат компромиси.“ „Като допълнение към съществуващите цели, предложението на Комисията ENVI може допълнително да навреди на животновъдството в ЕС и да застраши продоволствената сигурност, като същевременно неизбежно създаде изтичане на въглерод към трети страни“, предупредиха те, призовавайки вместо това за „справедлив, междусекторен подход, който да е в съответствие с Европейската зелена сделка и ангажиментите на Европа съгласно Парижкото споразумение./agrozona.bg