„Партньорство за открито управление“ е международна инициатива, чиято цел е да бъдат постигнати конкретни ангажименти от страна на правителствата за насърчаване на прозрачността, овластяването на гражданите, борбата с корупцията чрез използването на новите технологии и укрепване на управлението. Началото на инициативата е дадено на 20 септември 2011 г. в Ню Йорк, където осем държави-основателки (Бразилия, Индонезия, Мексико, Норвегия, Филипините, Южна Африка, Великобритания, САЩ) одобряват Декларация за открито управление. България се присъединява към инициативата през април 2012 г.
Страните участници в инициативата изготвят национални планове с конкретни ангажименти за открито управление.
През юни страната ни започна консултации по разработването на Четвъртия национален план за действие в рамките на инициативата. Всяко заинтересовано лице (гражданска организация, в това число браншови и професионални организации, държавна институция, физически или юридически лица) можеше да подаде предложения за мерки и/или тематични области, които да залегнат в плана. В периода до 31 юли 2021 г. са събрани общо 35 предложения за мерки. Държавните институции са предложили 18 мерки, а гражданските организации - 17. По равен брой са предложенията в тематичните области – „Гражданско участие“ и „Прозрачност и достъп до информация“, следвани от предложенията в област „Почтено управление и борба с корупцията“ и „Отворени данни“.
В момента тече обществено обсъждане на предложените мерки, като всеки може да изрази съгласие или несъгласие с всяка от мерките до 30.09.2021 г. чрез следния формуляр: https://forms.gle/Nq3GP5fUiDHMmDC89
Можете да публикувате и становища или препоръки към всяка от предложените мерки за нейната относимост към принципите на инициативата, реалистичност на изпълнението и възможности за осъществяването ѝ съвместно от държавна институция и гражданска организация - използвайте формата на коментар в страницата на общественото обсъждане на Четвъртия национален план за действие в рамките на инициативата „Партньорство за открито управление“ на www.strategy.bg.
Български център за нестопанско право направихме предложение за 7 мерки, които да бъдат включени в Четвъртия национален план за действие в рамките на инициативата „Партньорство за открито управление“. Представяме ви ги в резюме, като можете да ги подкрепите чрез онлайн анкетата до 30.09.2021 г.
1. Оценка на процеса на електронно вписване на юридическите лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) в регистъра на ЮЛНЦ към Агенция по вписванията и препоръки за подобряването му.
Предложената мярка е свързана с подобряване на административните услуги, предоставяни от Агенция по вписванията на юридическите лица с нестопанска цел.
Предложената мярка включва:
Очакваните резултати, ако мярката бъде изпълнена:
2. Приемане на Закон за доброволчеството
От 2004г. са правени над 5 опита за приемане на подобен закон, но по една или друга причина те са без резултат. След Covid-19 кризата всички разбраха колко е важна подкрепата на доброволците и организациите в това да се реагира адекватно в извънредна ситуация. Сега, повече от всякога, е необходимо да бъде приета адекватна и насърчаваща правна рамка за стимулиране на доброволчеството.
Предложената мярка включва:
Очакваните резултати, ако мярката бъде изпълнена:
3. Разработване на механизъм за участие на гражданите и гражданските организации в работата на Съвета за развитие на гражданското общество (СРГО)
Предложението е насочено към мярка, подобряваща гражданското участие.
Предложената мярка включва:
Очакваните резултати, ако мярката бъде изпълнена:
4. Механизъм за гарантиране зачитането на основните права на човека при въвеждането на изкуствен интелект в процеса на цифровизация на България
Процесът на дигитализация оказва влияние върху избирателните системи, политическото представителство и гражданското участие. Въвеждането на изкуствен интелект поставя множество въпроси за сигурността и зачитането на основните ни права в света на интернет.
Предложената мярка включва:
Очакваните резултати, ако мярката бъде приета:
5. Мониторинг на случаите на повторно незаконосъобразно събиране на данни от администрацията за граждани и ЮЛ
Повторното събиране на данни е необоснована административна тежест за гражданите и ЮЛ, води до бавно и неефективно изпълнение на административните процедури и противоречи на изискванията на Закона за електронното управление.
Предложената мярка включва:
Очакваните резултати, ако мярката бъде изпълнена:
6. Осигуряване на безплатен достъп до публични електронни услуги за всички граждани над 14 години
В България е започнал процес по изграждане на национална система за електронна идентичност още през 2016 г., който към момента не е завършен и не е в особено напреднал етап.
Предложената мярка включва:
Очакваните резултати, ако мярката бъде приета:
7. Правителствен сайт за петиции
Предложението е насочено към мярка, подобряваща гражданското участие.
Предложената мярка включва:
Очакваните резултати, ако мярката бъде изпълнена: