Търсене на
контакти на фирми
 

Започва подготовката на Четвъртия национален план за действие на Република България в рамките на глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“

Започва подготовката на Четвъртия национален план за действие на Република България в рамките на глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“

В периода от юни до декември 2021 г. предстои да се разработи и приеме Четвъртият национален план на Република България, свързан с участието й в международната инициатива „Партньорство за открито управление“. Глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“ (https://www.opengovpartnership.org/) започва преди 10 години, през 2011 г. В момента участници в нея са общо 78 държави.

Как работи инициативата:

Всяка държава участничка разработва Национален план за действие, който включва мерки от избрани от съответната държава тематични области. Тематичните области и мерки трябва да са свързани с принципите на инициативата за насърчаване на прозрачността, овластяване на гражданите, борба с корупцията и използване на новите технологии за укрепване на управлението.

С Постановление № 132 от 5.04.2021 г. за координация на участието на Република България в глобалната инициатива "Партньорство за открито управление" (обн. ДВ бр. 29 от 9.04.2021 г.), Министерският съвет създаде координационен механизъм, чрез който ще се подготвя, изпълнява, наблюдава и отчита изпълнението на национален план за действие (НПД). За подготовката на Четвъртия НПД ще се сформира преходен състав на координационния механизъм, който ще има активна роля при обсъждането на постъпили предложения за мерки в плана и неговото разработване.

Подготовката на Четвъртия национален план за действие ще премине през следните стъпки:

  1. Събиране на предложенияза конкретни мерки, които да залегнат в бъдещия план от заинтересованите страни – държавни институции, граждански организации, физически и юридически лица (18 юни - 30 юли 2021 г.);
  2. Онлайн обсъжданена събраните предложения;
  3. Свикване на преходен състав на Съвета за координацияна участието на Република България в Глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“ (ПОУ) за периода 2022 -2024 г., обсъждане на постъпилите предложения и разработване на плана;
  4. Публикуване и онлайн обсъждане на проекта на план;
  5. Приемане на планас решение на Министерски съвет и определяне на състава на Съвета за координация на участието на Република България в ПОУ за периода 2022 – 2024 г.

График на плана за подготовка по месеци.

Първа стъпка: Събиране предложения за конкретни мерки, които да залегнат в бъдещия план

(от 18 юни до 30 юли 2021 г.)

В периода от 18 юни до 30 юли 2021 г. всяко заинтересовано лице (гражданска организация, в това число браншови и  професионални организации, държавна институция, физически или юридически лица) може да подават предложения за мерки и/или тематични области, които да залегнат в плана.

Предложенията за мерки трябва да отговорят наследните задължителни критерии:

1.Да попадат в някоя от следните тематични области:

  • почтено управление и борба с корупцията;
  • гражданско участие;
  • прозрачност и достъп до информация;
  • отворени данни;

или да се направи обосновано предложение за включване на нова тематична област.
2. Да са свързани с принципите на инициативата за:  

  • прозрачност
  • гражданско участие
  • отчетност
  • технологично обновление
3. Да са конкретни, с определени финансови параметри на изпълнение и измерими резултати;
4. Да са изпълними в рамките на двегодишен период, считано от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2024 г.;
5. Давключват съвместни действия между държавна институция и гражданска организация при планирането, изпълнението или контрола на предложената мярка/и
6. Да имат преобразяващ потенциал за функционирането на държавната власт.

Получените предложения за мерки ще бъдат обсъдени под формата на онлайн консултации през август и септември  2021 г. и впоследствие тези от тях, които отговарят на посочените условия ще бъдат разработени като мерки на плана от преходния състав на Съвета за координация на участието на Република България в Глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“ (ПОУ).

>> Предложенията могат да се изпращат в срок до 30 юли 2021 г. чрез електронно генерирана форма, достъпна чрез следния линк: http://bit.ly/FORMOGP<<

Информация за инициативата „Партньорство за открито управление"

и участието на Република България в нея

Кога стартира инициативата:

Глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“ стартира преди 10 години, през 2011 г. В момента участници в нея са общо 78 държави.

Как работи:

Всяка държава-участничка разработва Национален план за действие, който включва мерки от избрани от съответната държава тематични области. Тематичните области и мерки трябва да са свързани с принципите на инициативата за насърчаване на прозрачността, овластяване на гражданите, борба с корупцията и използване на новите технологии за укрепване на управлението.

Какво е участието на България в инициативата:

България се присъединява към инициативата през 2012 г.

Разработила и е изпълнила до момента три национални планове за действие.

Предстои разработването на четвърти национален план.

Каква е структурата на координационния механизъм за участието на Република България:

Съвет с мандат от 2 години, съвпадащ с изпълнението на националния план,председателстван от заместник министър-председателя, отговарящ за координацията на инициативата и от представител на юридически лица с нестопанска цел - членове насъвета. Съветът ще има ангажименти по целия цикъл на подготовката, създаването,изпълнението, мониторинга и отчитането на националните планове. Към съвета ще действат работни групи по тематичните области на плана. Решението за създаване на координационния механизъм е взето на 5 април 2021 г.

Повече информация за глобалната инициатива, целите и участниците в нея може да се намери на https://www.opengovpartnership.org/

ngobg.info

 

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави