Очаква се производството на соя да расте с 1,1% годишно през целия прогнозен период. Увеличаването на площите, включително едновременното отглеждане на две култури в Латинска Америка, представлява една четвърт от цялото световно производство. Очаква се производството на соя да се увеличи до 411 милиона тона до 2030 година. Прогнозата сочи, че Бразилия ще се превърне в най-големия производител на соя в света, като се очаква производството да достигне 149 милиона тона до 2030 г. поради увеличените добиви и площите от съвместното отглеждане на соя и царевица. В САЩ производството ще достигне 123 милиона тона. Вероятно двете страни ще представляват две трети от световното производство и над 80% от световния износ на соя.
Производството на други семена да нараства с 1,3% годишно през следващите 10 години, което предполага по-малък темп на растеж в сравнение с последното десетилетие. Стимулирането на растежа на производството ще бъде ограничено от стагнацията на търсенето на рапично масло като суровина за производството на биодизел в Европа и засилена конкуренция за зърнени култури за ограничени площи в Китай и Европейския съюз.
В сравнение с последното десетилетие увеличението на консумацията на храна (1,2% годишно спрямо 3,8% годишно) се очаква да бъде ограничено от по-бавния растеж на производството на свинско и птиче месо. Ръстът на търсенето в Китай ще спадне значително (1,2% годишно спрямо 5,7% годишно), дължащ се на подобрена ефективност на фуражите и усилия за намаляване на дела на храненето в диетата за добитък. Очаква се обаче Китай да отчете една четвърт от ръста в световното търсене на храна. В Европейския съюз , вторият по големина потребител на храна, консумацията ще намалее. Растежът на световния износ на соя , доминиран от Америка вероятно ще се забави значително през следващото десетилетие, на фона на прогнозираните спадове в растежа на вноса на соя в Китай.
Прогнози за пазара на зърно
През следващите десет години по-голямата част от световното производство на зърнени култури ще се движи от увеличен добив, тъй като се очаква разширяването на земята да стане по-ограничено. В световен мащаб се прогнозира, че средният ръст на добивите от зърнени култури ще бъде около 1% годишно. Очаква се производството на зърнени култури да нарасне с 336 милиона тона през следващото десетилетие, което отразява растежа, постигнат главно в основните страни производители на зърно.
Повече от 50% от растежа на световното производство на пшеница ще дойде от Индия, Русия и Украйна. САЩ, Китай и Бразилия ще представляват повече от половината от очаквания ръст в производството на царевица . Що се отнася до други фуражни култури (ечемик, овес, ръж, сорго, просо и други), Русия, Украйна, Етиопия и Индия ще станат основните производители на очаквания ръст на производството.
В средносрочен план растежът на търсенето на зърнени култури трябва да бъде умерен в сравнение с предходното десетилетие поради три причини. Първо, прогнозира се ръстът в търсенето на фуражи да се забави; второ, растежът на търсенето на зърно за биогорива и други промишлени цели се очаква да се изравни през следващото десетилетие; и трето, прякото потребление на повечето зърнени култури на глава от населението е достигнало нива на насищане в много страни.
Според прогнозите до 2030 г. световната търговия със зърно ще нарасне с 21% и ще достигне 542 милиона тона. През 2016 г. Русия изпревари Европейския съюз, като стана най-големият износител на пшеница и се очаква да увеличи лидерството си през целия прогнозен период, като нейният дял до 2030 г. ще бъде 22% от световния износ. За царевица , САЩ ще остане най-големият износител, следвана от Бразилия, Украйна, Аржентина и Русия. Европейският съюз, Австралия и Черноморският регион се очаква да останат основни износители на други фуражни зърна.