Търсене на
контакти на фирми
 

Китай: Нарастващото производство води до спад в цените на свинското месо

Китай: Нарастващото производство води до спад в цените на свинското месо

Цените на свинете в Китай падат от началото на годината. В средата на май свинското месо струваше само наполовина по-малко, отколкото през януари. Причината е в нарастващите популации в страната.

Рязък спад на цените се наблюдава на китайския пазар на свине от началото на годината, което също се отрази на пазара на прасенца от април. Според проучвания в 27 провинции в цялата страна, цената на прасетата за клане в началото на януари в навечерието на Китайския пролетен фестивал е била еквивалентна на 4,70 евро за килограм живо тегло. В средата на май животните струват почти наполовина по-малко от 2,42 евро.

С нарастването на разходите за фураж и в Китай, прагът на печелившото угояване на свине, за който в момента анализаторите посочват, че е между 1,79 € / kg и 2,05 € / kg, може скоро да бъде достигнат. На пазара за прасенца цените първоначално успяха да устоят на типичния сезонен спад след пролетния фестивал; между края на март и средата на май обаче те паднаха с 25% до 166 евро за животни с тегло 20 кг.

Евтини цени на свинско месо за потребителите

Според националната статистическа служба в Пекин потребителите са могли да купуват свинско с 21,4% по-евтино през април, отколкото през същия месец на миналата година. Спадът в цените на китайския пазар на свине, чийто ефекти усещат и износителите на свинско месо в Европейския съюз, се дължи предимно на нарастващото вътрешно производство.

Според правителствените данни производството на свинско месо през първото тримесечие на 2021 г. се е увеличило с 31,9% в сравнение със същия период на миналата година, с нарастващи запаси. Увеличение на производството с около 20% се очаква за годината като цяло, което би означавало количество от около 50 милиона тона. Преди избухването на африканска чума по свинете (АЧС) през 2018 г. производството е било около 54 милиона тона.

Новите случаи на АЧС забавят развитието

Както наскоро  говорител на Министерството на земеделието призна, че новите огнища на АЧС през зимата вероятно ще забавят възстановяването на производството. Той обаче подчерта, че това няма да спре възхода чрез разширяване на производствения капацитет. Независимо от това вносът също би бил необходим, тъй като вътрешното търсене нараства. След обширен внос на свинско месо през първото тримесечие на 2021 г., се очаква импортът да отслабне през втората половина на годината. Той очаква внос без странични продукти от 3,8 милиона тона през 2021 г., след 4,4 милиона тона през предходната година./agrozona.bg

 

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави