Международният валутен фонд (МВФ) понижи своята прогноза за световния икономически ръст във връзка със слабите показатели на експорта и забавянето на инвестициите в САЩ, а също така с падането на цените на горивата. Фондът смята, че ръстът на световната икономика през 2016 г. ще е 3.2 на сто докато януарските очаквания бяха за 3.4 процента растеж., заяви водещият икономист на МВФ Морис Обстфелд на пресконференция.Променени са и прогнозите за 2017 г. от 3.6 на сто в началото на годината – на 3.5 процента ръст, според сегашните анализи.
Фондът също така изказа и опасенията си, че излизане на Великобритания от Европейския съюз би нанесло допълнителен удар на глобалната икономика и създава опасност от стагнация. Опасността от така наречения вековен застой в световната икономика се засилва, според експерта от МВФ.
"Вековен застой" представлява забавяне на световната икономика до ниво, при което търсенето е недостатъчно, за да се избегне нискоскоростно дефлационно равновесие, според казаното от Обстфелд.
Цените на петрола ще се повишават, въпреки че равнището от 100 долара за барел едва ли ще бъде достигнато в скоро време, заяви главният икономист на МВФ в отговор на журналистически въпрос. Цените в момента изглеждат по-добре, отколкото в началото на годината при финансовите трусове, но колко устойчиво ще бъде новото по-високо ниво е трудно да се каже, обясни той.
МВФ е намалил оценката си спрямо почти всички развити икономики, сред които и за Русия и Латинска Америка. Прогнозите включват незначителни повишения за Китай и развиваща се Азия.
Относно България МВФ предвижда ръст на икономиката от 2.3 на сто за тази и за следващата година, което е над заложеното в бюджета 2-1 процента.