Търсене на
контакти на фирми
 

Инвестициите в земеделието по Плана за възстановяване: Необходими, но с повече прозрачност при харченето

Инвестициите в земеделието по Плана за възстановяване: Необходими, но с повече прозрачност при харченето

Последният вариант на Плана за възстановяване и устойчивост на България предвижда 871.7 млн. лева за компонент „Устойчиво селско стопанство“. Документът беше публикуван в края на миналата седмица и в него е заложено 847.9 лева от общата сума да бъдат насочени към реконструкция, възстановяване и модернизация на държавния хидромелиоративен фонд, а 23.9 млн. лева да отидат за инвестиция, която предвижда дигитализация на процесите от фермата до трапезата.

ФНСЗ: Изключително необходими инвестиции, но е нужно да има повече информираност при харченето на средствата

Изключително подробно и обстойно е разработена частта от Националния план за възстановяване в частта за земеделието. Направено е с възможност за допълняемост с инструментите на ОСП, посочени са годините за продължаването на ПРСР, финансирането, което ще се получи и след това има надграждане с инструментите  на ОСП в стратегическия план, който ще бъде до 2027 г., най-вече в частта за инвестиции в земеделските стопанства, където има отново допустима подкрепа за напояването. Така коментира третият вариант на Плана за възстановяване Светла Василева, председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието. „Виждам обаче разлика, че средствата са намалени и в частта за дигитализация да бъде направен само един електронен регистър. По време на срещите от бранша искаха да бъдат насочени средствата директно към тях, както виждаме и в следващите варианти няма такива средства, които да бъдат насочени и да достигнат до земеделския производител, а не да бъдат съсредоточени само в един проект, който да се изпълнява от Министерството на земеделието“, каза още тя.

Възможността за реконструкция на хидромелиоративната инфраструктура се приветства от земеделските синдикати. Капиталът на хидромелиоративните съоръжения е втори по големина след капитала на БДЖ. „Това е нещо огромно, започнато още от времето на Стамболийски и винаги се е инвестирало в тези съоръжения, за последните 40 години няма почти никаква инвестиция, а само спорадични ремонти, когато има наводнения. Изключително необходимо беше възстановяването на тази инфраструктура. От ФНСЗ подкрепят средствата да отиват точно в тази сфера“, сподели Василева

Държавният ни бюджет не може да предвиди толкова средства, колкото са предвидени по Плана за възстановяване. От земеделските синдикати настояват за повече прозрачност и информираност при усвояването на средствата, както и за увеличение на доходите на работещите в „Напоителни системи“.

БАМ-я: Напоителната инфраструктура да се разшири и влезе в нови зони, нуждаещи се от поливане

„Средствата, предвидени за реконструкция, възстановяване и модернизация на държавния хидромелиоративен фонд, ще се отразят много добре на сектора на поливното ягодо- и малинопроизводство, но още в началото ние от БАМ-я предложихме този план да бъде разширен, като обхване не само възстановяването, но и разширяване на тази система от напоителни канали, защото много се промениха зоните за поливно земеделие и там, където не е текло, пак няма да тече или там, където е текло, пак ще тече”, коментира специално за Агрозона Божидар Петков, председател на Българската асоциация на малинопроизводителите и биоягодоплодните (БАМ-Я).

Ние искаме да се възстанови и рехабилитира система, защото миналата година, когато беше голямата суша, загубите на вода продължаваха да бъдат шокиращо огромни. Трябва обаче да се направят модерни инвестиции, които да послужат в следващите 50 години, а не просто да се запушат дупките в съоръжения на подобие от времето на Римската империя – открити канали, вода, която се движи на самотек, допълни Петков.

Според него във всички страни, които имат развита система от хидромелиорации, водата е скрита и подсигурена в тръби както от загуби и кражби, така и за по-ефективно доставяне до всеки един потребител, защото например, от каналите земеделските производители трябва допълнително да слагат водни помпи и допълнително да замърсяваме околната среда с въглероден диоксид.

Той уточни, че системата от напоителни канали трябва да се разшири, защото има площи, които нямат канали, както в района на Попово и Лозница, така и в районите на Силистра, на Русе. Там никога не е имало напоителни системи. В същото време районите на Пловдивската равнина, където е сърцето на зеленчукопроизводството, няма развита система за напояване освен тази за ориза. „За производителите на плодове и зеленчуци няма изградена гъста мрежа, като са се надявали, че всички ползват подземни сондажи, но сега те излязоха незаконни. В същото време няма алтернатива от Напоителни системи и тези хора остават в един голям страх, още повече, че в новото предложение за получаването на обвързана подкрепа зеленчукопроизводителите трябва да ползват законни източници на вода, а те това не могат да го изпълнят”, допълни още той./agrozona.bg

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави