Търсене на
контакти на фирми
 

Държавата и синдикатите не се разбраха за удължаването на мерките 60/40, 80/20 и "Запази ме"

 Държавата и синдикатите не се разбраха за удължаването на мерките 60/40, 80/20 и

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) проведе извънредно онлайн заседание, свикано от заместник министър-председателя по икономическата и демографската политика и министър на туризма Марияна Николова, съобщиха от Министерския съвет.

Правителството и социалните партньори обсъдиха проект на Постановление за изменение и допълнение на Постановление № 151 на Министерския съвет от 2020 г., касаещ срокът на действие на мярката 60/40 за запазване на заетостта. По-конкретно неговото удължаване до 31 май 2021 г.

Проектът предвижда средства да продължат да се изплащат за работници и служители, които през периода от 13 март до 31 декември 2020 г. са работили на непълно работно време, ползвали са отпуск на основание чл. 173а от Кодекса на труда или работата им е била преустановена поради въведени временни ограничения на дейността. Работниците и служителите трябва да са били в трудово правоотношение с работодателя преди 1 октомври 2020 г.

И през допълнителния период на прилагане на мярката размерът на подкрепата от държавата ще е в размер на 60 на сто от осигурителния доход и от дължимите от работодателя осигурителни вноски за месец октомври 2020 г. Допълнителният финансов ресурс за удължаване на мярка е в размер на 147 млн. лева, с които се очаква да бъдат запазени около 100 хиляди работни места.

След промяната на Постановлението за изплащане на средства ще могат да кандидатстват работодатели, доказали спад на приходите от продажби през месеца, предхождащ месеца на кандидатстване, с не по-малко от 20 на сто спрямо усреднените приходи за 2019 г.

До 15 април 2021 г. работодателите ще могат да подават заявления за изплащане на средства за периода от 1 януари до 31 март 2021 г. Заявленията ще се разглеждат и финансират по досегашния ред.

Социалните партньори не постигнаха единодушна подкрепа по проекта на Постановление, съобщиха от Министерския съвет.

Правителството и социалните партньори не постигнаха съгласие и по проекта на Постановление за изменение и допълнение на Постановление № 325 на Министерския съвет от 2020 г. за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работници и служители, осигурени в икономически дейности, за които са наложени от държавен орган временни ограничения за осъществяването им в периода на обявено извънредно положение или обявена извънредна епидемична обстановка.

С предложените промени се предвижда лицата да имат право на компенсация за не повече от 60 дни за 2020 г. и не повече от 90 дни за 2021 г., в които са ползвали неплатен отпуск във връзка с наложени ограничения за осъществяване на дейността, за която са наети, с акт на държавен орган.

Увеличава се срокът за допустимост, който вече ще бъде не по-късно от 30 юни 2021 г. Допълнителният финансовият ресурс за обезпечаване на мярката е в размер на 24,6 млн. лева и се очаква да достигне до 33 хиляди заети лица.

Финансовите средства, необходими по мярката са осигурени от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" чрез финансовия механизъм REACT-EU. Запазват се условията и редът за кандидатстване и получаване на финансовата подкрепа.

НСТС проведе и избор на ротационни заместник-председатели

За заместник-председател на НСТС от организациите на работниците и служителите беше избран Димитър Манолов - президент на КТ "Подкрепа". От квотата на работодателските организации за заместник-председател на НСТС беше избран Васил Велев - председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ)./dir.bg

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави