Португалия поема днес от Германия председателството на Съвета на Европейския съюз (ЕС) за период от 6 месеца. Mотото на страната е „Време за постигане: справедливо, зелено и цифрово възстановяване“.
От Национална селска мрежа представиха приоритетите на това председателство:
Устойчива Европа
За да имаме Европа, която стои заедно и е готова да се справи с кризисни ситуации, целта е:
Укрепване на инвестициите и възстановяване на икономиката
Укрепване на солидарността и ценностите
Социална Европа
По пътя към по-силна социална Европа, в контекста на икономическото възстановяване, целите на председателството на Португалия са:
Укрепване на европейския социален модел
Укрепване на териториалното сближаване
Зелена Европа
Устойчивото възстановяване на европейската икономика е една от целите на Председателството. За да се постигне по-зелена Европа, целите са:
Цифрова Европа
Ускоряването на справедлив и приобщаващ цифров преход е един от приоритетите на председателството на Португалия, което има за цел:
Глобална Европа
Укрепването на ролята на Европа в света, основано на откритост, ефективен мултилатерализъм и укрепване на международните партньорства, е една от целите на председателството на Португалия, чиито приоритети са:
На сайта на Португалското председателство на Съвета на ЕС www.2021portugal.eu можете да следите за актуални новини от работата на Съвета на ЕС, предстоящи събития, календар и програми на заседания и пр.
Повече за процеса:
Въз основа на въведената с Договора от Лисабон през 2009 г. система, държавите членки, които изпълняват председателството, работят в тясно сътрудничество в групи от по 3 държави членки (наречени „тройки“ или „трио“) на ротационен принцип и с мандат от 6 месеца за всяка страна. Настоящата тройка е съставена от председателствата на Германия, Португалия и Словения. През 2007/2008 г. трите държави сформираха първото трио, председателстващо Съвета на ЕС в историята на Европейския съюз.
Тройката определя дългосрочни цели и изготвя общ план, в който се набелязват темите и основните въпроси, които ще бъдат разглеждани от Съвета в рамките на 18-месечен период. Въз основа на тази програма всяка от трите държави изготвя собствена по-подробна шестмесечна програма/18-месечна програма на Съвета (1 юли 2020 г. — 31 декември 2021 г.)
След Португалия, на 1 юли 2021 г., ротационното председателство ще поеме Словения./agrozona.bg