На 1 юни 2018 г. Европейската комисия представи законодателни предложения относно общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. Целта на тези предложения е да се подобри способността на ОСП да реагира на настоящи и бъдещи предизвикателства, като изменението на климата или смяната на поколенията, като същевременно продължи да оказва подкрепа на европейските земеделски стопани за постигане на устойчив и конкурентоспособен селскостопански сектор.
Европейският съюз изготвя бюджета си с оглед на прагматично, модерно и дългосрочно планиране за периода 2021—2027 г., за да постигне резултати по въпроси, които са от значение за европейците.
Основаващата се на девет цели бъдеща ОСП ще продължи да гарантира достъп до висококачествени храни и силна подкрепа за уникалния европейски модел на земеделие.
Деветте цели на бъдещата ОСП са:
За да се гарантират стабилност и предвидимост, подпомагането на доходите ще остане съществена част от ОСП. Основните плащания ще продължат да се основават на размера на стопанствата (в хектари). В същото време чрез бъдещата ОСП ще се дава приоритет на малките и средните земеделски стопанства и ще се насърчават млади хора да се занимават със земеделие. Ето защо Комисията предлага:
Земеделските стопани играят възлова роля в действията в областта на изменението на климата, опазването на околната среда, ландшафта и биоразнообразието. В своето предложение Европейската комисия определя амбициозни цели в областта на околната среда и изменението на климата. Задължителните изисквания включват:
Земеделските стопани ще имат възможност да надхвърлят задължителните изисквания, за което ще бъдат възнаградени. Страните от ЕС ще разработят доброволни екосхеми, за да подпомагат и стимулират земеделските стопани да възприемат селскостопански практики, които не вредят на климата и околната среда.
Земеделските стопани са в центъра на селските общности в Европа, като предоставят жизненоважни обществени блага. В бъдещата ОСП се предлага да се стимулира развитието на селските райони чрез:
Европейската комисия предлага по-гъвкава система, чрез която се опростява и модернизира начинът на работа на ОСП. Акцентът в политиката ще бъде изместен от спазването на условията и правилата към постигането на резултати и ефективност.
Чрез стратегически планове страните ще посочат как смятат да постигнат 9-те общи за ЕС цели с инструментите на ОСП, като в същото време отговорят на конкретните нужди на своите земеделски стопани и селски общности.
Новият начин на работа също така ще доведе до:
Знанията и иновациите са от съществено значение за постигането на интелигентен, стабилен и устойчив селскостопански сектор. В бъдеще ОСП ще насърчава увеличаването на инвестициите в научни изследвания и иновации и ще дава възможност на земеделските стопани и на селските общности да се възползват от тях.
Затова е важно да бъдат изградени силни системи за знания и иновации в селското стопанство (AKIS), за да се подкрепят създаването и реализирането на новаторски проекти, разпространяването на техните резултати и максимално широкото им използване. Включването на националните стратегии за системи за знания и иновации в селското стопанство в стратегическите планове за ОСП, както е посочено в член 102 на предложението за регламент относно правила за подкрепа на стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от страните от ЕС в рамките на ОСП, ще стимулира структурирането и организирането на националните иновационни екосистеми. Посредством съществуването на добре работещи системи за знания и иновации в селското стопанство в целия ЕС се избягва дублирането на усилия, спестяват се разходи, увеличава се въздействието на финансирането на европейско/национално/регионално равнище и се ускоряват иновациите.
Успешните стратегии за системи за знания и иновации в селското стопанство включват четири основни групи действия
Европейската комисия предложи по програма „Хоризонт Европа“ да бъдат заделени 10 млрд. евро за научни изследвания и иновации в областта на храните, селското стопанство, развитието на селските райони и биоикономиката. Европейското партньорство за иновации за селскостопанска производителност и устойчивост (EIP-AGRI) ще продължи да обединява източници на финансиране по програмата „Хоризонт Европа“ и по програмите за развитие на селските райони с цел стимулиране на конкурентоспособността и устойчивостта на селското и горското стопанство./agrozona.bg