Глобалните цени на храните продължават да се покачват за втори пореден месец, според специализиран доклад на ФАО, като най-много се увеличават растителните масла и млечните продукти.
Индексът на цените на храните на FAO е средно 94,2 пункта през юли, което е 1,2 процента спрямо юни и почти 1,0 процента по-високо от юли 2019 г. Индексът на цените на храните на FAO се използва за проследяване на международните цени на най-търгуваните хранителни стоки.
Индексът на цените на растителните масла на ФАО нарасна със 7,6% от стойността си през юни и достига най-високото си ниво през последните пет месеца. Увеличението на международните котировки за основни видове растителни масла се дължи на очаквания спад в производството, както е в случая с палмовото масло. Освен това расте международно търсене на внос и има сериозен недостиг на гастарбайтери. През последния месец индексът на цените на млечните продукти на ФАО се увеличи с 3,5%, като увеличението се отразява на всичките продукти – от масло и сирене до мляко на прах.
Индексът на цените на зърнените култури на ФАО практически не се е променил от юни – от една страна, мащабните покупки, извършени от Китай в Съединените американски щати, предизвикаха рязко увеличение на цените на царевицата и соргото, а от друга – има добри перспективи за реколтата на ориз през 2020 г., което доведе до спад в цените на тази култура. В същото време цените на пшеницата леко се промениха на фона на забавяне на търговската активност.
При цените на месото индексът на ФАО за юли е с 1,8 на сто по-нисък в сравнение с преди месец и с 9,2 процента по-надолу от същия период на миналата година. Цените на свинско и говеждо месо намаляват през юли. Цените на домашните птици се увеличиха на фона на по-ниското производство в Бразилия поради по-високите цени на фуражите и очаквания спад в търсенето./agrozona.bg