Търсене на
контакти на фирми
 

ЕС с три стъпки за оцеляването на лозари и винари в кризата

ЕС с три стъпки за оцеляването на лозари и винари в кризата

Европейската комисия прие допълнителен пакет от извънредни мерки в подкрепа на лозаро-винарския сектор след кризата с коронавируса и последиците от нея за сектора, съобщават от институцията.Секторът е сред най-силно засегнатите поради бързите промени в търсенето и затварянето на ресторанти и барове в ЕС, което не бе компенсирано от консумация в домашни условия. Сред тези нови мерки са временното разрешение операторите да организират самостоятелно пазарни мерки, увеличаването на участието на Европейския съюз в националните програми за подпомагане на лозаро-винарския сектор и въвеждането на авансови плащания за дестилация и съхранение в период на криза.

Европейският комисар по въпросите на селското стопанство и развитието на селските райони Януш Войчеховски заяви: „Лозаро-винарският сектор е сред секторите, които са най-силно засегнати от кризата, предизвикана от коронавируса и свързаните с нея ограничителни мерки, предприети в целия ЕС. Първият пакет от специфични за пазара мерки, приет от Комисията, вече оказа значителна подкрепа. Въпреки това несигурността, свързана с мащаба на кризата на равнището на ЕС и на световно равнище, и внимателното наблюдение на пазара ни накара да предложим нов пакет от мерки за лозаро-винарския сектор. Уверен съм, че тези мерки ще дадат в кратки срокове конкретни резултати за лозаро-винарския сектор на ЕС и скоро ще осигурят стабилност.“

Извънредните мерки включват:

  • Временна дерогация от правилата на Европейския съюз в областта на конкуренцията: ЕК прие дерогация за лозаро-винарския сектор, която позволява на операторите да организират самостоятелно и да прилагат пазарни мерки за стабилизиране на съответния сектор и във връзка с функционирането на вътрешния пазар за максимален период от 6 месеца. Например те ще могат да планират съвместни дейности за популяризиране, да организират съхранението от частни оператори и да планират производството съвместно.
  • Увеличаване на участието на Европейския съюз: Участието на Европейския съюз във всички мерки по националните програми за подпомагане ще се увеличи с 10% и ще достигне 70%. При предходната извънредна мярка участието вече беше увеличено от 50% на 60%. Това ще представлява финансово облекчение за бенефициерите.
  • Авансови плащания за дестилация и съхранение в период на криза: Комисията ще позволи на държавите членки да предоставят авансови плащания на операторите за текущи операции по дестилация и съхранение в период на криза. Тези авансови плащания могат да покрият до 100 % от разходите и ще позволят на държавите членки да използват в пълна степен своите национални програми за подпомагане за тази година.

Освен мерките в подкрепа на лозаро-винарския сектор, секторът на плодовете и зеленчуците също ще се възползва от увеличаване на участието на ЕС (от 50 % на 70 %) в програмите, управлявани от организации на производители. Това ще осигури по-голяма гъвкавост на организациите на производители при изпълнението на техните програми.

Тези мерки допълват приетия неотдавна пакет от мерки в подкрепа на лозаро-винарския сектор, който осигури гъвкав подход при изпълнението на програмите за подпомагане на пазара. Това включваше например по-гъвкави инструменти за контрол на производствения потенциал, т. нар. инструмент за събиране на реколтата на зелено, както и възможността за включване на временни нови мерки, като откриването на дестилация на вино в случай на криза или помощ за съхранение на вино в период на криза./agrozona.bg

 

Прибави коментар

   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави