Аналитиците на Goldman Sachs смятат, че светът се намира в третата фаза на финансовата криза, започнала преди седем години с рухването на ипотечния пазар в САЩ, съобщи Business Insider. Според тях, кризата няма да завърши, докато развиващите се пазари не успеят да асимилират всички взети кредити и загубите от тях.
Третата фаза на кризата се характеризира с много ниски цени на основните суровини на световните пазари, забавяне на икономическия ръст в Китай и други развиващи се пазари, ниска инфлация в повечето държави по света.
Този ефект се дължи на първите две фази на кризата-краха на банките в САЩ и дълговата криза в Европа. Според Goldman Sachs кризата се е развивала досега по определен сценария: Първо, заради дълговия проблем Централните банки понижиха своите лихвени проценти, така инвеститорите започнаха да кредитират развиващите се пазари, включително и Китай, очаквайки добра печалба.
Второ, след като вече се очаква лихвите в света да тръгнат нагоре, кредиторите загубиха интерес към развиващите се пазари, а инвеститорите започнаха да се освобождават от активите в суровини.
Според аналитиците, в условията на ниска, дори отрицателна доходност по много от държавните ценни книжа и близки до нулата лихвени проценти се повиши загрижеността за стабилността на финансовата възвръщаемост, особено ако дефлацията продължава да прогресира.
Едва когато Централните банки заговорят за повишаване на основните лихвени проценти, това ще доведе до ръст на безопасните активи за инвеститорите, в това число и държавните ценни книжа.
Проблемът идва от това, че различните фази на икономическата криза продължават да си взаимодействат и така възпрепятстват оздравяването на световната икономика. Така проблемите на Китай удариха ЕС в неподходящ момент, точно както европейската дългова криза удари по САЩ и попречи на възстановяването на американската икономика в пълна мяра. /БЛИЦ