Заетостта няма да се повиши значително догодина и липсата на работа ще остане най-болният проблем за обществото. Това каза зам.-председетелят на Българската стопанска камара Камен Колев в предаването "Кой говори" по Дарик. Той коментира, че затихва процесът на масирано освобождаване на работници, но през последните дни стана ясно, че заводи на чужди инвеститори - заводът за акумулатори в Търговище, заводът за електроди в Ихтиман, допълнително ще освободят работна ръка.
Като положителни тенденции от кризата Камен Колев определи това, че фирмите са се научили да изпълняват един и същ обем работа с по-малко работници, а производителността на труда нараства.
Доходите от заплати в частния сектор растат и тази година, макар и с по-бавно темпо. През 2013 година ръстът на доходите е около 3-4 на сто, докато през миналата година той е бил 7-8 процента, каза експертът.
В края на годината в бизнеса преобладават оптимистичните нагласи за 2014 година по отношение на състоянието на фирмите, на нови и очаквани поръчки и при намеренията за инвестиране и усвояване на евросредства, каза Колев, като се позова на данните от традиционната годишна анкета на стопанската камара.
Той напомни, че през октомври тази година индустриалното производство отбеляза ръст, преобръщайки тенденция, продължила две години. Износът, за който икономиката ни разчита на ръст, се развива добре, но за да се изпълни планираното увеличение на БВП с 1,8 на сто догодина, ще трябва да реализираме значителен скок в експорта, каза Колев.
За да е устойчива тенденцията на отлепване на икономиката от дъното, констатирана в анкетата, трябва да се работи за преобръщане на тенденциите в строителството, където понижението продължава, както и по отношение на чуждите инвестиции. Спадът на чуждестранните инвестиции е особено драматичен през 2013 година, като те са спаднали повече от два пъти в сравнение с предходната година, а в сравнение с пика през 2008 година намаляват 7-8 пъти, каза Колев.
Критерият, по който бизнесът оценява всяко управление, е разплащането с фирмите, каза Колев и обясни, че до момента даже леко растат просрочените задължения на държавата, общините по изпълнени вече поръчки. По такъв начини и държавата се превръща в генератор на огромната междуфирмена задлъжнялост, която блокира стопанския живот, коментира специалистът. Работодателите отчитат положителните стъпки на настоящото управление в посока на намаляване на регулативните тежести и отпадането на редица административни бариери, каза Колев и посочи, че предстои да се види ефектът върху фирмите и бизнес средата.